Νίκη σαν… ψέμα για τον ΚΑΟ στο ΔΑΚ Κορίνθου! (video)

136

-Το τρίποντο σε “νεκρό χρόνο” του Γιώργου Κατσαμάκη έδωσε στην ομάδα μια σπουδαία νικη βάζοντας ακόμα ενα λιθαράκι στο στόχο της παραμονής

Της Χριστίνας Τσιορωτά

Είναι εκείνες οι στιγμές που ο αθλητισμός δείχνει το μεγαλείο του! Εκείνες οι στιγμές που οι ομάδες αποδεικνύουν στο γήπεδο την ψυχή τους! Εκείνες οι στιγμές που αξίζει σαν φίλαθλος να είσαι στην κερκίδα!

Μια σπουδαία νίκη για τον ΚΑΟ Κορίνθου το απόγευμα της Κυριακής! Το ΔΑΚ στα 4 τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τον Πρωτέα Βούλας σείστηκε συθέμελα!
Στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα οι καρδιές έσπασαν!
Το τρίποντο του Κατσαμάκη σε «νεκρό χρόνο» και ενώ όλοι είχαν πιστέψει πως ο αγώνας είχε χαθεί οδήγησε σε ξέφρενους πανηγυρισμούς, σε δάκρυα χαράς! Παίχτες και διοίκηση έγιναν ένα κουβάρι! Μια μεγάλη αγκαλιά και μια λέξη «ΚΟΡΙΝΘΟΣ» ακούστηκε σε κάθε γήπεδο της Β Εθνικής

Ο ΚΑΟ Κορίνθου θα παλέψει για την παραμονή του μέχρι τελικής πτώσεως! Μέχρι τελευταίας ανάσας… Ακόμα κι αν ο χρόνος είναι εχθρός! Ακόμα κι αν όλα τα προγνωστικά λένε όχι!

Η ομάδα της Κορίνθου το απέδειξε σήμερα περίτρανα!

Σ έναν αγώνα που επικράτησαν από το πρώτο του κιόλας λεπτό το πάθος, η ένταση, οι γρήγορες επιθέσεις, οι ασφυκτικές άμυνες , τα πολλά σφυρίγματα για φάουλ και το μπαράζ τριπόντων ,η ομάδα της Κορίνθου απέδειξε πως δεν έχει μόνο την δυναμική και την ικανότητα να μείνει στα σαλόνια της Β’ Εθνικής αλλά και το σθένος, και το πάθος και την ψυχή να διεκδικήσει τη νίκη παίζοντας συγκλονιστικό μπάσκετ ακόμα και στα τελευταία κλάσματα του αγώνα!

Ο Πρωτέας μπήκε επιθετικά! Ο ΚΑΟ ανταποκρίθηκε και κάπως έτσι το 1ο δεκάλεπτο ήταν θεαματικό αποζημιώνοντας όλους εκείνους που για ακόμα μια φορά ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα και γέμισαν ασφυκτικά το ΔΑΚ Κορίνθου. Ανάμεσα τους ο Δήμαρχος Κορινθίων Αλέξανδρος Πνευματικός…

Με σκορ εκκίνησης 21-18 οι ομάδες μπήκαν και στο 2ο δεκάλεπτο επιθετικά! Με έκδηλο άγχος και ριψοκίνδυνες προσπάθειες τα πρώτα 5 λεπτά κυλούν με «φτωχή συγκομιδή» πόντων, η αστοχία κυριαρχεί και το καντράν «κολλάει» για ώρα στο 26-20 . Επιθετική προσπάθεια από τον ΚΑΟΚ που ολοκληρώνεται με συγκλονιστικό κάρφωμα «ξυπνά» την κερκίδα και φυσικά τις δυο ομάδες οι οποίες οδηγούνται τελικά στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με σκορ 39-36, έχοντας προσφέρει όμορφο θέαμα!

Οι ομάδες θα μπουν στο γήπεδο για το Β’ ημίχρονο με «άγριες διαθέσεις» για τη νίκη! Ο Πρωτέας έχοντας «καλό χέρι» από την γραμμή των 6,75 θα κατορθώσει για πρώτη φορά από την έναρξη του αγώνα να πάρει κεφάλι στο σκορ! Ο πίνακας γράφει 47-49 και ο πάγκος του ΚΑΟΚ παίρνει φωτιά! Η διαφορά χάθηκε, η πίεση σε όλο το γήπεδο ξεκίνησε και η ευστοχία των αντιπάλων έχει προσδώσει ανησυχία! Η ομάδα κατορθώνει να φτάσει στην λήξη του 3ου δεκαλέπτου ισόπαλα, 62-62 γράφει ο πίνακας του γηπέδου!

Όλοι τώρα πια γνωρίζουν πως στο 4ο δεκάλεπτο “θα πέσουν κορμιά” αν και κανείς δεν φαντάζεται το συγκλονιστικό φινάλε!!!!

Η ομάδα του ΚΑΟΚ ανακτά στην έναρξη του δεκαλέπτου μικρή διαφορά, διαφορά η οποία εξανεμίζεται γρήγορα. Η ευστοχία των αντιπάλων στα τρίποντα είναι αξιοπρόσεχτη, και δίνει στους φιλάθλους που ακολούθησαν τον Πρωτέα στην Κόρινθο λόγους για να πανηγυρίζουν!

Τα τελευταία 4 λεπτά του αγώνα είναι πραγματικό θρίλερ! Άστοχες επιθέσεις από την ομάδα της Κορίνθου, φάουλ που δεν σφυρίζονται και εξοργίζουν την εξέδρα , ένας Πρωτέας που βρίσκει στόχο και κατορθώνει να προηγηθεί! Ο πίνακας 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος δείχνει 75-78! Τι μπορεί να αλλάξει;
Όπως τελικά αποδείχτηκε… τα πάντα!

Ο ΚΑΟΚ κερδίζει φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων! 2 από τις 3 βολές θα καταλήξουν στο καλάθι. Η νίκη χάθηκε; ΌΧΙ. Ο Γιώργος Κατσαμάκης έχει διαφορετική άποψη! Με τα δευτερόλεπτα για την λήξη να είναι μόλις 4, ο διαιτητής δίνει την μπάλα στην ομάδα της Κορίνθου. Ο Πρωτέας πιέζει ασφυκτικά… Σχεδόν εκτός ισορροπίας ο Κατσαμάκης θα επιχειρήσει σουτ τριών πόντων! Και θα το πετύχει! Και πραγματικά θα είναι…το σουτ της ζωής του!!!

Το σφύριγμα της λήξης ακούγεται… οι παιχτες του Πρωτέα δεν μπορούν να πιστέψουν τι έχει συμβεί! Ούτε και οι παίχτες του ΚΑΟΚ!

Οι στιγμές που ακολουθούν είναι συγκλονιστικές! Παίκτες και Διοίκηση έχουν γίνει ένα! Το γήπεδο σείεται!Αγκαλιές και δάκρυα χαράς για μια νίκη που παρολίγον να χαθεί! «Σήμερα ήταν μια τεράστια νίκη η οποία μας φέρνει πιο κοντά στον στόχο της παραμονής! Η κρισιμότητα του ματς προσέδωσε στα παιδιά τρομερή πίεση πράγμα που φάνηκε ιδιαιτέρως στο δεύτερο μισό του 4ου δεκαλέπτου» θα δηλώσει ο Πρόεδρος της ομάδας Βαγγέλης Μπούφης ιδιαίτερα περήφανος αφού ο παίχτης που έδωσε τη νίκη στην ομάδα ,είναι ο κουμπάρος του Γιώργος Κατσαμάκης.

«Θέλω να δώσω , εκ μέρους της Διοίκησης, τα συγχαρητήρια μου σε όλους γι αυτήν την μεγάλη νίκη. Βέβαια ο τρόπος που επετέυχθη ήταν πραγματικά μοναδικός, δεδομένου ότι στα τόσα χρόνια της παρουσίας μου στην ομάδα δεν θυμάμαι να έχουμε πάρει κάποιο ματς με buzzer beater. Τεράστιο σουτ από τον κουμπάρο μου Γιώργο Κατσαμάκη! Τα συγχαρητήρια μου σε παίχτες και προπονητή!»

Δείτε τα τελευταία 4 λεπτά του αγώνα και το τρίποντο της νικης

Ο ΚΑΟ συνεχίζει τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις την ερχόμενη Κυριακή στο γήπεδο Στ.Καλαίτζης με αντίπαλο τον Πανθυρεατικό!