«Εκτέλεσαν» το Παγκράτι στο ΔΑΚ

513
  • Μακρής – Κεφαλάς, Περρωτής και Κωνσταντίνου πέτυχαν 65 από του 76 συνολικά πόντους της ομάδας
  • «Πρωταγωνιστής» των 11 δευτερολέπτων ο Μάριος Σακελλαράκης

Νίκη καθοριστικής σημασίας για τον ΚΑΟ Κορίνθου η χθεσινή στο ΔΑΚ έναντι της ομάδας του Παγκρατίου. Ο ΚΑΟΚ επικράτησε με 76-73 σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα αφού καθ όλη τη διάρκεια του υπήρξε αμφίρροπο! Και οι δυο ομάδες αγωνίστηκαν με σθένος για τη νίκη, προσφέροντας παράλληλα θέαμα και προκαλώντας σε πολλά σημεία το χειροκρότημα της εξέδρας.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατόρθωσαν παρά μονάχα σε 2 σημεία του αγώνα να ξεφύγουν και να πάρουν διαφορά ,στην αρχή του παιχνιδιού με  το 2-11 και στην έναρξη του 2ου ημιχρόνου με το 37-48.  Και στις 2 περιπτώσεις η αντεπίθεση των γηπεδούχων ήταν θεαματική , ειδικά στο 37-48 ο ΚΑΟΚ πραγματοποίησε ένα σερί  12 -2 σε 3,5 λεπτά μετατρέποντας το σκορ σε 49-50!

Πρωταγωνιστές του ματς αναμφισβήτητα ο Δημήτρης Μακρής, ο Κώστας Κεφαλάς, ο Γιώργος Κωνσταντίνου , ο Νάσος Περρωτής που αποδεικνύεται τεράστιος μαχητής κάτω από τα καλάθια και σπουδαία επιλογή της Διοίκησης! Συνολικά πέτυχαν τους 65 από τους 76 πόντους του ΚΑΟΚ.

18 οι πόντοι του  Αρχηγού Κώστα Κεφαλά. Στο 4ο λεπτό του 2ου δεκαλέπτου με 2 σερί τρίποντα έφερε το ματς στα ίσα 27-27, όταν το Παγκράτι «έχτιζε» διαφορά ασφαλείας , ενώ με δικό του τρίποντο 3:30 πριν από το τέλος του αγώνα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του 71-69 και έβαλε το λιθαράκι της καθοριστικότατης για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, χθεσινής νίκης. Οι ατομικές του προσπάθειες αναστάτωσαν την άμυνα των αντιπάλων , καθοριστικότερης σημασίας ωστόσο είναι το μοίρασμα του παιχνιδιού και το άνοιγμα διαδρομών για τους συμπαίχτες του στο καλάθι.

15 οι πόντοι του Δημήτρη Μακρή ο οποίος ουσιαστικά «σφράγισε» τη νίκη στα τελευταία 3  λεπτά του αγώνα. Ήταν εκείνος που ακολουθώντας τα «χνάρια» του Κώστα Κεφαλά (τρίποντο στο 3:40 και σκορ 71-69)  έκανε το 74-71 επίσης με τρίποντο, 2:46 πριν από το τέλος και το τελικό 76-73 με εντυπωσιακό κάρφωμα στα 11’’ μετά από κλέψιμο και πάσα του Μάριου Σακελλαράκη. Ο Μακρής στο χθεσινό ματς παρουσιάστηκε «διαφορετικός» αφού δεν τον είδαμε να επιχειρεί μόνο από την γραμμή των 6,75 αλλά να μπαίνει στο καλάθι και να σπάει την άμυνα των αντιπάλων, πράγμα που δεν έκανε στα προηγούμενα παιχνίδια αφού επέλεγε περισσότερο τις προσπάθειες για 3!

16 οι πόντοι του Γιώργου Κωνσταντίνου ο οποίος εργάστηκε αθόρυβα και μεθοδικά! Ήταν εκείνος που στο 4ο λεπτό του 2ου δεκαλέπτου έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με εύστοχο σουτ για 3 (30-27) ενισχύοντας τα 2 σερί που είχε πετύχει δευτερόλεπτα πριν ο Κώστας Κεφαλάς, όπως ανάλογα έπραξε, με σουτ για τρις, στο 8ο λεπτό του 3ου δεκαλέπτου κάνοντας το 54-53. Για ακόμα ένα ματς «δούλεψε» σε όλο το γήπεδο αποδεικνύοντας πως έχει επιστρέψει πλήρως!

4ος και σπουδαίος πρωταγωνιστής του ματς ο Νάσος Περρωτής, ο παίχτης που αποδεικνύεται «θησαυρός» για τον ΚΑΟΚ. Μαχητής τεράστιος κάτω από τα καλάθια, έχει πραγματικά δεχτεί πολύ ξύλο, αποτελεσματικός επιθετικά, οι χθεσινοί του πόντοι είναι 16, αξιόπιστος αμυντικά, δικαιώνει αναμφίβολα την επιλογή της Διοίκησης να τον φέρει στην Κόρινθο!

Από τους πρωταγωνιστές του ματς δεν θα μπορούσε να λείπει ο Μάριος Σακελλαράκης αφού χωρίς το δικό του κλέψιμο στα 11 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη από την επαναφορά των αντιπάλων, την πάσα στο Μακρή και το τελικό 76-73 που διαμόρφωσε με κάρφωμα στο αντίπαλο καλάθι, κανείς δεν ξέρει εάν η έκβαση θα ήταν αυτή που τελικά κατεγράφη. Το Παγκράτι θα μπορούσε να έχει πετύχει καλάθι (το σκορ ήταν 74-73) και ο ΚΑΟΚ να είναι στα τελευταία δευτερόλεπτα αν όχι κλάσματα με την πλάτη στον τοίχο!

Ο ΚΑΟΚ βρίσκεται πλέον στην 11 θέση του βαθμολογικού πίνακα με 29 βαθμούς.Δίνει το επόμενο παιχνίδι του, εκτός έδρας με τον Γλαύκο.